• Ukrajna
  • Egyesült Államok
  • Oroszország
  • történelem
  • Daily News Hungary
hm-logohm-logohm-logohm-logo
  • Külföld
  • Belföld
  • Trend
  • MIX
  • Kult+Múlt
  • Utazás
✕
Rendkívüli hírek
  • Jelentős károkat okozott a vihar a Balaton körül, a budapesti reptér járattörlésekkel is számol – FRISSÍTÉS: reptérlezárás, katasztrófa sújtotta övezet

  • Magyar turistabusz szenvedett balesetet Szabadkánál: nyolc sérült

Nagy Tamás Nagy Tamás · 2022.06.27.
· Külföld

Hivatalos: csődbe ment Oroszország

putyin

Fotó: MTI/EPA pool/Jurij Kocsetkov

Oroszország egy évszázad óta először nem teljesítette devizaalapú államadósságát, ami az egyre szigorodó nyugati szankciók hatásának eddigi csúcspontja.

Bár Oroszország indított háborút Ukrajna ellen, mégis a Kreml az ukrajnai invázióra hivatkozva akart kibújni a fizetési kötelezettség alól. Ugyanakkor vasárnap éjfélkor lejárt a május 27-én esedékes, mintegy 100 millió dollárnyi elmaradt kamatfizetés türelmi ideje, amely határidő elmulasztása nemteljesítésnek minősül, írja a Bloomberg.

Az ország eurókötvényeivel március eleje óta válságos szinten kereskednek, a központi bank devizatartalékai továbbra is befagyasztva vannak, a legnagyobb orosz bankok pedig, egy-két kivételtől eltekintve, elszakadtak a globális pénzügyi rendszertől.

Oroszország visszautasította a fizetésképtelenség megjelölését, mondván, hogy rendelkezik a számlák fedezésére szükséges pénzeszközökkel, és hogy a fizetés elmaradására kényszerült. Folyamatos kiskapukat kereste Moszkva, így a múlt héten bejelentették, hogy áttérnek a 40 milliárd dollárnyi fennálló államadósságának rubelben történő kiszolgálására, és bírálta a “vis maior” helyzetet, amelyet szerinte a Nyugat mesterségesen gyártott. Igen, itt a Kreml az általuk indított több ezer civil életét követelő háború miatti szankciókra gondoltak. Furcsa módon nem a gyilkolást és az ukrán városok megsemmiítésében látják a problémát, hanem a szankciókban.

“Ez egy nagyon-nagyon ritka dolog, amikor egy kormányt, amelynek egyébként megvannak az eszközei, egy külső kormány nemteljesítésre kényszerít” – mondta Hassan Malik, a Loomis Sayles & Company LP vezető szuverén elemzője. “Ez lesz a történelem egyik legnagyobb vízválasztónak számító fizetésképtelensége.”

A hivatalos nyilatkozatot általában a hitelminősítő cégek adnak ki, de az európai szankciók miatt visszavonták az orosz szervezetek besorolását. Azoknak a kötvényeknek a dokumentumai szerint, amelyeknek a türelmi ideje vasárnap lejárt, a tulajdonosok maguk hívhatnak le egyet, ha a forgalomban lévő kötvények 25%-ának tulajdonosai egyetértenek abban, hogy “nemteljesítési esemény” történt.

A befektetőkön a sor

A végső határidő lejártával a hangsúly arra tevődik át, hogy a befektetők mit tesznek ezután. Nem kell azonnal cselekedniük, és dönthetnek úgy, hogy figyelemmel kísérik a háború alakulását abban a reményben, hogy a szankciókat végül enyhítik. Az idő az ő oldalukon állhat: a kötvénydokumentumok szerint a követelések csak a kifizetés napjától számított három év elteltével válnak érvénytelenné.

“A legtöbb kötvénytulajdonos kiváró álláspontot fog képviselni” – mondta Takahide Kiuchi, a tokiói Nomura Research Institute közgazdásza.

Oroszország és a kötvénytulajdonosok közötti fizetésképtelenségi harc még csak most kezdődik.

Az 1998-as orosz pénzügyi válság és rubelösszeomlás idején Borisz Jelcin elnök kormánya 40 milliárd dollárnyi helyi adósságot nem fizetett vissza.

Oroszország utoljára több mint egy évszázaddal ezelőtt került fizetésképtelenségbe külföldi hitelezőivel szemben, amikor a Vlagyimir Lenin vezette bolsevikok 1918-ban megtagadták a cári korszakbeli adósságterheit. Egyes mérések szerint ez mai pénzben számolva megközelítette az egymilliárd dollárt a Loomis Sayles Malik szerint, aki egyben a “Bankárok és bolsevikok: Nemzetközi pénzügyek és az orosz forradalom” című könyv szerzője is.

Összehasonlításképpen: április elején a külföldiek közel 20 milliárd dollárnak megfelelő összegű orosz eurókötvényt tartottak a kezükben.

“Jogos kifogás-e azt mondani: “Ó, hát a szankciók miatt nem tudtam fizetni, tehát nem az én hibám?” mondta Malik. “A tágabb értelemben vett kérdés az, hogy a szankciók önmagukban is egy szuverén ország elleni agresszív fellépésére adott válasz voltak?” – mondta, utalva Ukrajna lerohanására. “És azt hiszem, a történelem az utóbbi fényében fogja ezt megítélni”.

Orosz reakció

Anton Sziluanov pénzügyminiszter csütörtökön “bohózatként” utasította el a helyzetet.

Mivel a kelet-ukrajnai őrlődő konfliktus ellenére az energiaexportból hetente még mindig dollármilliárdok folynak be az államkasszába, megismételte, hogy az országnak megvannak az eszközei és az akarata a fizetésre.

“Bárki kijelentheti, amit akar” – mondta Sziluanov. “De bárki, aki érti, mi folyik itt, tudja, hogy ez semmiképpen sem fizetésképtelenség”.

Hozzászólását a vasárnap lejárt türelmi idő indokolta. A 30 napos ablakot az indította el, hogy a befektetők nem kapták meg a dollárban és euróban denominált kötvények május 27-én esedékes kuponfizetéseit.

A készpénz azután rekedt, hogy az amerikai pénzügyminisztérium hagyta, hogy egy szankciós kiskapu lejárjon, és megszüntette azt a mentességet, amely lehetővé tette az amerikai kötvénytulajdonosok számára, hogy kifizetéseket kapjanak az orosz államadósságtól. Egy héttel később az Európai Unió az orosz kifizető ügynökséget, a Nemzeti Elszámolási Letétkezelőt is szankciókkal sújtotta.

Vlagyimir Putyin válaszul új szabályozást vezetett be, amely szerint Oroszország devizakötvényekkel kapcsolatos kötelezettségei akkor teljesülnek, ha a megfelelő rubelösszeget átutalták a helyi kifizetőnek.

A pénzügyminisztérium csütörtökön és pénteken teljesítette a legutóbbi, mintegy 400 millió dollárnak megfelelő kamatfizetéseket ezen szabályok alapján. Az alapul szolgáló kötvények egyikének sincsenek azonban olyan feltételei, amelyek lehetővé tennék a helyi valutában történő elszámolást.

Egyelőre nem világos, hogy a befektetők élni fognak-e az új eszközzel, és hogy a meglévő szankciók egyáltalán lehetővé tennék-e számukra a pénz hazaszállítását.

Sziluanov szerint a hitelezőknek nincs sok értelme bírósági úton kérni a fizetésképtelenség kimondását, mivel Oroszország nem mondott le szuverén immunitásáról, és egyetlen külföldi bíróság sem lenne illetékes.

“Ha végül odáig jutunk, hogy diplomáciai vagyont követelnek, akkor ez egyenlő a diplomáciai kapcsolatok megszakításával és közvetlen konfliktusba kerüléssel” – mondta. “Ez pedig egy másik világba helyezne minket, teljesen más szabályokkal. Ebben az esetben másképp kellene reagálnunk – és nem jogi úton”.

A gazdaságban és a piacokon már bekövetkezett károkat tekintve azonban a fizetésképtelenség egyelőre leginkább szimbolikus jelentőségű, és nem sokat számít a kétszámjegyű inflációval és az évek óta legsúlyosabb gazdasági visszaeséssel küzdő oroszoknak.

Ahogy azt tegnap írtuk, újabb nyugati szankciókkal sújtották az orosz agressziót, betiltják az orosz arany importját, részletek itt.

Ha szeretnéd segíteni a HellóMagyar munkatársainak munkáját és a független újságírást,
itt tudod támogatni az oldalunkat
Egyesült Államok Európai Unió gazdaság Oroszország
Megosztás

Érdemes elolvasni

  • Az univerzum vége: kiszámolták, hogy mikor fog a világ mindenestül megsemmisülni

  • Levegőért kapkodva himbálózott egy kerti fán a fiatal magyar srác: rengetegen látták, de nem segítettek!

  • Jó hír az utazóknak: ismét bővül a budapesti reptér kínálata és egy régi, népszerű járat is visszatér

  • Hamarosan újranyithatnak a Hévízi-tó ikonikus fürdőépületei! – KÉPEK

  • Drágulás és roham várható a magyar lakáspiacon: érdemes most lépni?

  • Felcsalta debreceni lakásába, majd megerőszakolta a kiskorú lányt: kínai középvezető a gyanúsított

Kapcsolódó cikkek

Különleges leletre bukkantak a magyarok egyik kedvenc nyaralóhelyén Antalya. Forrás: TGA
2025.07.07.

Különleges leletre bukkantak a magyarok egyik kedvenc nyaralóhelyén


Olvasson tovább
Dalai láma találkozó Tibet buddhizmus
2025.07.07.

90 éves a dalai láma, a világ egyik legbölcsebb embere: ki lesz az utód?


Olvasson tovább
Nílus Egyiptom Kairó
2025.07.06.

A Nílus vízéért folytatott harc – háború vagy diplomáciai megoldás?


Olvasson tovább
szabadka busz
2025.07.06.

Magyar turistabusz szenvedett balesetet Szabadkánál: nyolc sérült


Olvasson tovább
rkk_336x280px

Érdemes elolvasni

stso

Adatkezelési tájékoztató

Süti (cookie) kezelése

Jogi közlemény

Szerzői Jogok

Hirdess velünk

Impresszum

© 2025 HelloMagyar. Minden jog fenntartva! | Szerver: levixdc.hu
Olvastad már?
<strong>Az univerzum vége: kiszámolták, hogy mikor fog a világ mindenestül megsemmisülni</strong>

Az univerzum vége: kiszámolták, hogy mikor fog a világ mindenestül megsemmisülni

Tovább olvasok
Levegőért kapkodva himbálózott egy kerti fán a fiatal magyar srác: rengetegen látták, de nem segítettek!

Levegőért kapkodva himbálózott egy kerti fán a fiatal magyar srác: rengetegen látták, de nem segítettek!

Tovább olvasok
Jó hír az utazóknak: ismét bővül a budapesti reptér kínálata és egy régi, népszerű járat is visszatér

Jó hír az utazóknak: ismét bővül a budapesti reptér kínálata és egy régi, népszerű járat is visszatér

Tovább olvasok
Hamarosan újranyithatnak a Hévízi-tó ikonikus fürdőépületei! – KÉPEK

Hamarosan újranyithatnak a Hévízi-tó ikonikus fürdőépületei! – KÉPEK

Tovább olvasok
Drágulás és roham várható a magyar lakáspiacon: érdemes most lépni?

Drágulás és roham várható a magyar lakáspiacon: érdemes most lépni?

Tovább olvasok
Felcsalta debreceni lakásába, majd megerőszakolta a kiskorú lányt: kínai középvezető a gyanúsított

Felcsalta debreceni lakásába, majd megerőszakolta a kiskorú lányt: kínai középvezető a gyanúsított

Tovább olvasok
Jól hangzik, de az ingyenes poggyászokról szóló új uniós szabályozás drágábbá teheti a fapados repülést

Jól hangzik, de az ingyenes poggyászokról szóló új uniós szabályozás drágábbá teheti a fapados repülést

Tovább olvasok
Mi van a Gízai Nagy Piramisban, ha nincs benne múmia?

Mi van a Gízai Nagy Piramisban, ha nincs benne múmia?

Tovább olvasok
Magyarország legnagyobb spirituális fesztiválja 30 éves – így ünnepel a Krisna-völgy

Magyarország legnagyobb spirituális fesztiválja 30 éves – így ünnepel a Krisna-völgy

Tovább olvasok
A kínai Szucsou városa bemutatkozott Budapesten: stratégiai együttműködés kultúrában, gazdaságban és turizmusban

A kínai Szucsou városa bemutatkozott Budapesten: stratégiai együttműködés kultúrában, gazdaságban és turizmusban

Tovább olvasok
  • 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4